סדנאות תקשורת המדע

סדנה מעשית בתקשורת המדע

אנו שמחים להציע סדנה מעשית ייחודית להקניית כלים לזיקוק המסר המדעי ולהצגת מחקרכם בצורה ברורה ונגישה לקהלים שונים.
כמדענים וחוקרים אנחנו נמצאים בחזית המדע והטכנולוגיה, אנחנו מובילים וחשופים לכל החידושים והפיתוחים בכל תחומי המדע שישפיעו על חיינו. אך חשוב לזכור שהציבור שבין היתר משפיע על מימון המחקרים הללו, אינו שותף לידע שאנו מחזיקים בו. במרבית המקרים, לא נחשפנו במהלך הכשרתנו האקדמית לכלים ודרכים להציג את המחקר שלנו בצורה נגישה לקהל שאינו מתחום המומחיות שלנו. על כן אנו מציעים סדנה מעשית זו המבוססת על מחקר, ניסיון והתנסות כדי לסייע לכם להנגיש את המחקר שלכם לקהלים שונים.

על הסדנה:
הסדנה מורכבת משילוב של הרצאות, שיחות ובעיקר התנסות מעשית. בחלקה הראשון נתמקד בדרכים ליצור בסיס לדו שיח בין מדענים ואנשים שאינם מומחים באותו תחום (ובכלל זה מקבלי החלטות, קרובי משפחה וקולגות מתחומים שונים). נכיר מה המחקר בתחום מגלה על הידע, העמדות והדעות של הציבור בנושאי מדע ונתנסה בעיצוב המסר בצורה שתתאים לקהל כדי ליצור עניין, אמון ואמפתיה.
בחלקה השני של הסדנה נתמקד בעמידה מול קהל (כריזמה, קוהרנטיות ובהירות), בזיקוק המסר (elevator pitch), ונתנסה במונולוגים ודיאלוגים על המחקר שלכם עם קהלים שונים.

למי הסדנה מתאימה?
הסדנה מכוונת לחוקרות וחוקרים מכל הדיסציפלינות, בין אם הם בעלי ניסיון קודם בהנגשת המחקר ובין אם לא. גם דוברות/ים מנוסות/ים יוכלו להפיק תועלת מסדנה זו וללמוד אסטרטגיות חדשות לשיפור והשגת תוצאות טובות יותר בהנגשת המסר המדעי בכתב ובעל-פה.

על מנחת הסדנה:
יעל בראל-בן דוד היא בעלת תואר ראשון בביולוגיה ופילוסופיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בהצטיינות בתחום תקשורת המדע מהפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון. בעברה הדריכה במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים והייתה אורחת קבועה בערוץ 23, שופטת ופיינליסטית בתחרות פיימלאב – מדע בשלוש דקות. כיום יעל היא דוקטורנטית בתחום תקשורת המדע ומתרגלת בקורסים “תקשורת המדע” ו”התנסות בתקשורת המדע” בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון. יעל מדריכה ומלווה במחקרה הכשרות מדענים בתקשורת המדע ברחבי הארץ ובחו”ל.

פרטים טכניים:
– הסדנה מתאימה ל-8 עד 12 משתתפים, עם דגש על מספר זוגי (עבודה בזוגות לרוב)
– אורך הסדנה מודולרי ומותאם בהתאם לצרכי הגוף המזמין
– הסדנה יכולה להתקיים במיקום לבחירתו של הגוף המזמין
– האורך המינימלי הוא 3 שעות כולל הפסקה, אורך הסדנה המלאה הוא יומיים מלאים (9:30-17:00)
– ניתן לקיים את הסדנה בעברית או באנגלית
– משתתפי הסדנה ייהנו מייעוץ אישי המותאם לצרכיהם במהלך החצי שנה שאחרי הסדנה

מוסדות בהן העברנו סדנאות:
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת חיפה
האוניברסיטה העברית
הטכניון
האקדמיה הישראלית הצעירה
עמותת “מדע גדול בקטנה”

לפרטים נוספים והזמנות: yaelb@campus.technion.ac.il